Šárka Váchová - grafika, divadelní a filmové loutky, scény, kostýmy, režie animovaného filmu
Šárka Váchová

„Kdysi dávno stávala v kopcovité krajině pod horami ve stráni došková chaloupka a shlížela do údolí přes louky a lesy na domky sousedů. V té chaloupce žil řezbář Tomeš se svými třemi dětmi.“

Ano, poznali jste večerníček Chaloupka na vršku. Scenáristka, režisérka a výtvarnice Šárka Váchová jej vytvořila pro Českou televizi a stal se prakticky přes noc klasikou. V dvaceti dílech jsme sledovali měsíc po měsíci život této rodinky v souladu s měnící se přírodou a lidovými zvyky i obyčeji.

Pro večerníček natočila také seriál Vánoční koledy a jako výtvarnice se podílela na večerníčku Šibal, loutkové pohádce Jak se František stal myslivcem a na loutkovém filmu Paní Bída, který režírovala Vlasta Pospíšilová. Po spolupráci s Vlastou Pospíšilovou, kdy objevila široké možnosti animovaného filmu, se snažila věnovat jen této profesi.

Ale tvorba marionet ji neopustila, pro americký film Pinocchiova dobrodružství vytvořila deset velkých marionet a plno loutek ze svého atelieru zapůjčila do dílny loutkáře Gepetta.

Šárka Váchová vystudovala Výtvarnou školu Václava Hollara. Poté na divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU) studovala loutkářskou scénografii a dlouhá léta se věnovala navrhování loutek, scén a kostýmů pro loutková divadla a také navrhování kostýmů pro hraný film. Pro Českou televizi do seriálů Kostičky a Moudronos navrhovala a realizovala loutky, masky, rekvizity a scénu. Mimo to působila také jako pedagožka na DAMU.

Podle svých večerníčků napsala a vydala tři dětské knížky a jednu pohádku, nazvanou Tajemství srdce.

Michaela Mertová: „V tvorbě Šárky Váchové nacházíme laskavou poetiku i stopy naší historie a kulturních kořenů. V dospělých probouzí vzpomínky na dětství a děti inspiruje nejen ke zvídavým otázkám, ale hlavně je seznamuje s naší lidovou tradicí.“

 

Autorka Michaela Mertlová